TNPW0603255RDHTA
Mfr.Part #
TNPW0603255RDHTA
Description
RES 255 OHM 0.5% 1/10W 0603
Power Rating :
100mW
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
255Ohms
Series :
TNPW
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Military
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
TNPW0603255RDHTA
Vishay / Dale TNPW0603255RDHTA
TNPW Series, Thin Film, 255Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~125°C