TNPW0603255KBEEA
Mfr.Part #
TNPW0603255KBEEA
Description
RES 255K OHM 0.1% 1/10W 0603
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
100mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±0.1%
Case Code (Metric) :
Series :
TNPW e3
Height :
558.8μm
1 (Unlimited)
Length :
1.6002mm
Max Operating Temperature :
125°C
Weight :
2.012816mg
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Published :
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
255kOhms
Max Power Dissipation :
100mW
Width :
838.2μm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
75V
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
TNPW0603255KBEEA
Vishay / Dale TNPW0603255KBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 255kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C