TNPW0603249RDEEA
Mfr.Part #
TNPW0603249RDEEA
Description
RES 249 OHM 0.5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
450μm
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Termination :
SMD/SMT
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
TNPW e3
Lead Free :
Lead Free
Width :
800μm
Contact Plating :
Tin
Number of Terminations :
2
Weight :
2.012816mg
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Length :
1.6mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance :
±0.5%
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
100mW
Max Operating Temperature :
125°C
Voltage - Rated :
75V
Resistance :
249Ohms
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
TNPW0603249RDEEA
Vishay / Dale TNPW0603249RDEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 249Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C