TNPW0603249KFHTA
Mfr.Part #
TNPW0603249KFHTA
Description
RES 249K OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
1.6mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Series :
TNPW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
75V
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Height :
450μm
Resistance :
249kOhms
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Power Rating :
100mW
Width :
800μm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Feature :
Military
Datasheets
TNPW0603249KFHTA
Vishay / Dale TNPW0603249KFHTA
TNPW Series, Thin Film, 249kOhms, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~125°C