TNPW0603249KDHTA
Mfr.Part #
TNPW0603249KDHTA
Description
RES 249K OHM 0.5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Feature :
Military
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
155°C
Series :
TNPW
Voltage - Rated :
75V
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Tolerance :
±0.5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
100mW
Supplier Device Package :
Case Code (Metric) :
Resistance :
249kOhms
Datasheets
TNPW0603249KDHTA
Vishay / Dale TNPW0603249KDHTA
TNPW Series, Thin Film, 249kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~125°C