TNPW0603249KDHEC
Mfr.Part #
TNPW0603249KDHEC
Description
RES 249K OHM 0.5% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
249kOhms
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Ratings :
AEC-Q200
Series :
TNPW e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Max Operating Temperature :
125°C
Power Rating :
100mW
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
TNPW0603249KDHEC
Vishay / Dale TNPW0603249KDHEC
TNPW e3 Series, Thin Film, 249kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C