TNPW0603249KBETA
Mfr.Part #
TNPW0603249KBETA
Description
RES 249K OHM 0.1% 1/10W 0603
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
558.8μm
Published :
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
1.6002mm
Feature :
Military
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
75V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Power Dissipation :
100mW
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Width :
850μm
Series :
TNPW
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Contact Plating :
Lead, Tin
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
249kOhms
Datasheets
TNPW0603249KBETA
Vishay / Dale TNPW0603249KBETA
TNPW Series, Thin Film, 249kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C