TNPW0603249KBEEN
Mfr.Part #
TNPW0603249KBEEN
Description
RES 249K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
838.2μm
Power Rating :
100mW
2
Case Code (Imperial) :
Resistance :
249kOhms
Length :
1.6002mm
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage - Rated :
75V
Voltage - Rated DC :
100V
Height :
558.8μm
Published :
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Max Power Dissipation :
100mW
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
TNPW0603249KBEEN
Vishay / Dale TNPW0603249KBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 249kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C