TNPW0603249KBEEA
Mfr.Part #
TNPW0603249KBEEA
Description
RES 249K OHM 0.1% 1/10W 0603
Stock
8
In Stock :
8
Chip Resistor - Surface Mount
Weight :
2.012816mg
REACH SVHC :
Unknown
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
0603
Contact Plating :
Tin
AEC-Q200
Voltage - Rated :
75V
Length :
1.6mm
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
249kOhms
Published :
2012
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
13 Weeks
Military Standard :
Not
Width :
800μm
No
Height :
450μm
Depth :
850μm
Max Operating Temperature :
125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
100mW
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
TNPW0603249KBEEA
Vishay / Dale TNPW0603249KBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 249kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C