TNPW0603246KBEEN
Mfr.Part #
TNPW0603246KBEEN
Description
RES 246K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Operating Temperature :
155°C
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistance :
246kOhms
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated :
75V
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
AEC-Q200
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Datasheets
TNPW0603246KBEEN
Vishay / Dale TNPW0603246KBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 246kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C