TNPW0603243RBEEN
Mfr.Part #
TNPW0603243RBEEN
Description
RES 243 OHM 0.1% 1/10W 0603
Stock
124
In Stock :
124
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
838.2μm
Composition :
Thin Film
Length :
1.6002mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Max Power Dissipation :
100mW
Published :
2016
Supplier Device Package :
0603
Voltage - Rated :
75V
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Resistance :
243Ohms
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
100mW
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
Height :
558.8μm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
TNPW e3
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
TNPW0603243RBEEN
Vishay / Dale TNPW0603243RBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 243Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C