TNPW0603243RBEEA
Mfr.Part #
TNPW0603243RBEEA
Description
RES 243 OHM 0.1% 1/10W 0603
13 Weeks
REACH SVHC :
Unknown
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height :
558.8μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
75V
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Depth :
850μm
Military Standard :
Not
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Tin
Length :
1.6002mm
Max Power Dissipation :
100mW
Resistance :
243Ohms
Power Rating :
63mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
838.2μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
2
Published :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Datasheets
TNPW0603243RBEEA
Vishay / Dale TNPW0603243RBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 243Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C