TNPW0603243KBETA
Mfr.Part #
TNPW0603243KBETA
Description
RES 243K OHM 0.1% 1/10W 0603
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
243kOhms
Radiation Hardening :
No
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±0.1%
Max Operating Temperature :
125°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height :
558.8μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
1.6002mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Case Code (Metric) :
Power Rating :
100mW
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
75V
Termination :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
100mW
13 Weeks
Width :
850μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Datasheets
TNPW0603243KBETA
Vishay / Dale TNPW0603243KBETA
TNPW Series, Thin Film, 243kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C