TNPW0603243KBEEA
Mfr.Part #
TNPW0603243KBEEA
Description
RES 243K OHM 0.1% 1/10W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Radiation Hardening :
No
Supplier Device Package :
Width :
838.2μm
Termination :
SMD/SMT
Resistance :
243kOhms
Contact Plating :
Tin
Case Code (Imperial) :
Number of Pins :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated :
75V
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Height :
558.8μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
100mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
1.6002mm
Tolerance :
±0.1%
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
63mW
Datasheets
TNPW0603243KBEEA
Vishay / Dale TNPW0603243KBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 243kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C