TNPW0603240RDHEA
Mfr.Part #
TNPW0603240RDHEA
Description
RES 240 OHM 0.5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Pins :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Resistance :
240Ohms
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.5%
Supplier Device Package :
Datasheets
TNPW0603240RDHEA
Vishay / Dale TNPW0603240RDHEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 240Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C