TNPW0603240RDEEA
Mfr.Part #
TNPW0603240RDEEA
Description
RES 240 OHM 0.5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
240Ohms
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±0.5%
Composition :
Thin Film
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
TNPW0603240RDEEA
Vishay / Dale TNPW0603240RDEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 240Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C