TNPW0603240RBETA
Mfr.Part #
TNPW0603240RBETA
Description
RES 240 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
558.8μm
Max Power Dissipation :
100mW
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Terminations :
2
Length :
1.6002mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
75V
Published :
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage - Rated :
75V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±0.1%
Number of Pins :
2
Resistance :
240Ohms
0603 (1608 Metric)
Width :
800μm
Datasheets
TNPW0603240RBETA
Vishay / Dale TNPW0603240RBETA
TNPW Series, Thin Film, 240Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C