TNPW0603240RBEEN
Mfr.Part #
TNPW0603240RBEEN
Description
RES 240 OHM 0.1% 1/10W 0603
Stock
286
In Stock :
286
Resistance :
240Ohms
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Power Rating :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Metric) :
1608
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage - Rated :
75V
Contact Plating :
Tin
Height :
558.8μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
1.6002mm
Composition :
Thin Film
Width :
800μm
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Termination :
SMD/SMT
Weight :
2.012816mg
Supplier Device Package :
0603
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
100mW
Tolerance :
±0.1%
Series :
TNPW e3
Case Code (Imperial) :
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Published :
Datasheets
TNPW0603240RBEEN
Vishay / Dale TNPW0603240RBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 240Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C