TNPW0603240RBEEA
Mfr.Part #
TNPW0603240RBEEA
Description
RES 240 OHM 0.1% 1/10W 0603
Contact Plating :
Tin
Voltage - Rated :
75V
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
1.6002mm
Supplier Device Package :
Number of Pins :
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Width :
800μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height :
558.8μm
Series :
TNPW e3
Case Code (Imperial) :
Resistance :
240Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Weight :
2.012816mg
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
63mW
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Max Power Dissipation :
100mW
Max Operating Temperature :
125°C
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
TNPW0603240RBEEA
Vishay / Dale TNPW0603240RBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 240Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C