TNPW0603240KBETA
Mfr.Part #
TNPW0603240KBETA
Description
RES 240K OHM 0.1% 1/10W 0603
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Thin Film
Width :
838.2μm
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Supplier Device Package :
Height :
558.8μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Power Rating :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
240kOhms
Max Power Dissipation :
100mW
Length :
1.6002mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
TNPW0603240KBETA
Vishay / Dale TNPW0603240KBETA
TNPW Series, Thin Film, 240kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C