TNPW0603237RBETA
Mfr.Part #
TNPW0603237RBETA
Description
RES 237 OHM 0.1% 1/10W 0603
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistance :
237Ohm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 75V
JESD-609 Code :
e0
Max Power Dissipation :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
Series :
TNPW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Working Voltage :
75V
Feature :
Military
Height :
558.8μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Tolerance :
±0.1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Power Rating :
100mW
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
TNPW0603237RBETA
Vishay / Dale TNPW0603237RBETA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 237Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C