TNPW0603237RBEEN
Mfr.Part #
TNPW0603237RBEEN
Description
RES 237 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated :
75V
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Weight :
2.012816mg
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height :
558.8μm
Series :
TNPW e3
Power Rating :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Length :
1.6002mm
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Max Power Dissipation :
100mW
Voltage - Rated DC :
100V
Supplier Device Package :
Tolerance :
±0.1%
Thin Film
Width :
838.2μm
Resistance :
237Ohms
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
TNPW0603237RBEEN
Vishay / Dale TNPW0603237RBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 237Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C