TNPW0603237RBEEA
Mfr.Part #
TNPW0603237RBEEA
Description
RES 237 OHM 0.1% 1/10W 0603
0603 (1608 Metric)
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated :
75V
Width :
838.2μm
Tolerance :
±0.1%
Ratings :
AEC-Q200
Min Operating Temperature :
-55°C
Weight :
2.012816mg
Max Power Dissipation :
100mW
Power Rating :
63mW
Number of Terminations :
2
Height :
558.8μm
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Length :
1.6002mm
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Factory Lead Time :
13 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Contact Plating :
Tin
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
237Ohms
Voltage - Rated DC :
50V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
Series :
TNPW e3
Datasheets
TNPW0603237RBEEA
Vishay / Dale TNPW0603237RBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 237Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C