TNPW0603237KBHEA
Mfr.Part #
TNPW0603237KBHEA
Description
RES 237K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
75V
Composition :
Thin Film
Mounting Feature :
Surface Mount
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Ratings :
AEC-Q200
Series :
TNPW e3
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE; PRECISION; RATED AC VOLTAGE: 75V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Power Rating :
100mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Resistance :
237kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
TNPW0603237KBHEA
Vishay / Dale TNPW0603237KBHEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW e3 Series, Thin Film, 237kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C