TNPW0603237KBEEN
Mfr.Part #
TNPW0603237KBEEN
Description
RES 237K OHM 0.1% 1/10W 0603
Stock
23
In Stock :
23
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
2016
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
0603
Resistance :
237kOhms
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Width :
838.2μm
2
Max Operating Temperature :
125°C
Composition :
Thin Film
Ratings :
AEC-Q200
Height :
558.8μm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
100mW
Voltage - Rated DC :
100V
Power Rating :
100mW
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Voltage - Rated :
75V
Tolerance :
±0.1%
Weight :
2.012816mg
Length :
1.6002mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
TNPW e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Datasheets
TNPW0603237KBEEN
Vishay / Dale TNPW0603237KBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 237kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C