TNPW0603237KBECN
Mfr.Part #
TNPW0603237KBECN
Description
RES 237K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Supplier Device Package :
Resistance :
237kOhms
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
TNPW
Feature :
Military
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
TNPW0603237KBECN
Vishay / Dale TNPW0603237KBECN
TNPW Series, Thin Film, 237kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C