TNPW0603226RBEEN
Mfr.Part #
TNPW0603226RBEEN
Description
RES 226 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Composition :
Thin Film
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
100mW
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
100mW
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±0.1%
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Series :
TNPW e3
Voltage - Rated DC :
100V
Voltage - Rated :
75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height :
558.8μm
Length :
1.6002mm
Resistance :
226Ohms
Width :
838.2μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Datasheets
TNPW0603226RBEEN
Vishay / Dale TNPW0603226RBEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 226Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C