TNPW0603226KDHEA
Mfr.Part #
TNPW0603226KDHEA
Description
RES 226K OHM 0.5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Power Rating :
63mW
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Resistance :
226kOhms
Datasheets
TNPW0603226KDHEA
Vishay / Dale TNPW0603226KDHEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 226kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C