TNPW0603226KBEEA
Mfr.Part #
TNPW0603226KBEEA
Description
RES 226K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
850μm
Resistance :
226kOhms
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
100mW
Published :
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
TNPW e3
Case Code (Imperial) :
Height :
558.8μm
Contact Plating :
Tin
Length :
1.6002mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Power Rating :
100mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage - Rated :
75V
Thin Film
Voltage - Rated DC :
50V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
TNPW0603226KBEEA
Vishay / Dale TNPW0603226KBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 226kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C