TNPW0603221KBECN
Mfr.Part #
TNPW0603221KBECN
Description
RES 221K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Feature :
Military
Resistance :
221kOhms
Supplier Device Package :
Voltage - Rated :
75V
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Max Operating Temperature :
125°C
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power Rating :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
1.6mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Height :
450μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Weight :
2.012816mg
Series :
TNPW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Width :
800μm
Datasheets
TNPW0603221KBECN
Vishay / Dale TNPW0603221KBECN
TNPW Series, Thin Film, 221kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C