TNPW060320K0FEEA
Mfr.Part #
TNPW060320K0FEEA
Description
RES 20K OHM 1% 1/10W 0603
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Series :
TNPW e3
Pbfree Code :
yes
Military Standard :
Not
Composition :
Thin Film
Working Voltage :
75V
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Depth :
850μm
Resistance :
20kohm
Power Rating :
100mW
Mounting Feature :
Surface Mount
Tape and Reel (TR)
Surface Mount :
yes
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, LASER TRIMMABLE, PRECISION, RATED AC VOLTAGE: 75V
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Construction :
Chip
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
TNPW060320K0FEEA
Vishay / Dale TNPW060320K0FEEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW e3 Series, Thin Film, 20kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C