TNPW0603200RBXTA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
TNPW0603200RBXTA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 200 OHM 0.1% 1/10W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Radiation Hardening :
No
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 75V
Composition :
Thin Film
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
TNPW
Contact Plating :
Lead, Tin
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
13 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
Feature :
Military
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Temperature Coefficient :
±15ppm/°C
Power Rating :
100mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Resistance :
200Ohm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Mounting Feature :
Surface Mount
Working Voltage :
75V
Datasheets
TNPW0603200RBXTA
Vishay / Dale TNPW0603200RBXTA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 200Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C