TNPW06031K60BETA
Mfr.Part #
TNPW06031K60BETA
Description
RES 1.6K OHM 0.1% 1/10W 0603
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
Length :
1.6002mm
TNPW
Width :
838.2μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Weight :
2.012816mg
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Power Rating :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
1.6kOhms
Composition :
Thin Film
Height :
558.8μm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Published :
Max Power Dissipation :
100mW
Voltage - Rated :
75V
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Supplier Device Package :
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
TNPW06031K60BETA
Vishay / Dale TNPW06031K60BETA
TNPW Series, Thin Film, 1.6kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C