TNPW06031K30FHTA
Mfr.Part #
TNPW06031K30FHTA
Description
RES 1.3K OHM 1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, CARDBOARD, 7 INCH
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Tolerance :
±1%
Feature :
Military
Series :
TNPW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e0
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
75V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Surface Mount :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 75V
Power Rating :
100mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Construction :
RECTANGULAR
Resistance :
1.3kOhm
Datasheets
TNPW06031K30FHTA
Vishay / Dale TNPW06031K30FHTA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 1.3kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~125°C