TNPW06031K20BETA
Mfr.Part #
TNPW06031K20BETA
Description
RES 1.2K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Weight :
2.012816mg
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power Rating :
100mW
Tolerance :
±0.1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Military
Width :
800μm
TNPW
Published :
Thin Film
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125°C
Resistance :
1.2kOhms
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Terminations :
2
Height :
558.8μm
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
100mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Length :
1.6002mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Voltage - Rated :
75V
Datasheets
TNPW06031K20BETA
Vishay / Dale TNPW06031K20BETA
TNPW Series, Thin Film, 1.2kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C