TNPW06031K02BEEC
Mfr.Part #
TNPW06031K02BEEC
Description
RES 1.02K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
558.8μm
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
TNPW e3
Resistance :
1.02kOhms
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Width :
838.2μm
Supplier Device Package :
Length :
1.6002mm
Max Power Dissipation :
100mW
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
100mW
Datasheets
TNPW06031K02BEEC
Vishay / Dale TNPW06031K02BEEC
TNPW e3 Series, Thin Film, 1.02kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C