TNPW0603198KBEEA
Mfr.Part #
TNPW0603198KBEEA
Description
RES 198K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
558.8μm
Length :
1.6002mm
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±0.1%
Width :
838.2μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
198kOhms
Max Power Dissipation :
100mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Power Rating :
100mW
Datasheets
TNPW0603198KBEEA
Vishay / Dale TNPW0603198KBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 198kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C