TNPW0603196RBEEA
Mfr.Part #
TNPW0603196RBEEA
Description
RES 196 OHM 0.1% 1/10W 0603
Resistance :
196Ohms
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
13 Weeks
Weight :
2.012816mg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Composition :
Thin Film
Voltage - Rated :
75V
Ratings :
AEC-Q200
Published :
Power Rating :
63mW
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
100mW
Height :
558.8μm
Number of Pins :
2
Termination :
SMD/SMT
Length :
1.6002mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
838.2μm
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Contact Plating :
Tin
Mount :
Surface Mount
Datasheets
TNPW0603196RBEEA
Vishay / Dale TNPW0603196RBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 196Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C