TNPW0603196KBHEA
Mfr.Part #
TNPW0603196KBHEA
Description
RES 196K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
196kOhms
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
100mW
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
TNPW0603196KBHEA
Vishay / Dale TNPW0603196KBHEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 196kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C