TNPW060318R2DHTA
Mfr.Part #
TNPW060318R2DHTA
Description
RES 18.2 OHM 0.5% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
18.2Ohms
Max Operating Temperature :
125°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Tolerance :
±0.5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power Rating :
100mW
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Series :
TNPW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
TNPW060318R2DHTA
Vishay / Dale TNPW060318R2DHTA
TNPW Series, Thin Film, 18.2Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~125°C