TNPW060318K2DHEA
Mfr.Part #
TNPW060318K2DHEA
Description
RES 18.2K OHM 0.5% 1/10W 0603
Contact Plating :
Tin
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Power Rating :
63mW
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Construction :
Chip
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, LASER TRIMMABLE, PRECISION, RATED AC VOLTAGE: 75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
Surface Mount
2
Surface Mount :
yes
Resistance :
18.2kOhm
Working Voltage :
75V
Voltage - Rated DC :
50V
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
TNPW060318K2DHEA
Vishay / Dale TNPW060318K2DHEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW e3 Series, Thin Film, 18.2kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C