TNPW060318K2DETA
Mfr.Part #
TNPW060318K2DETA
Description
RES 18.2K OHM 0.5% 1/10W 0603
No
Mounting Feature :
Surface Mount
Tolerance :
±0.5%
Surface Mount :
yes
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 75V
Factory Lead Time :
13 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Published :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Power Rating :
100mW
Working Voltage :
75V
Resistance :
18.2kOhm
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Series :
TNPW
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Military
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Datasheets
TNPW060318K2DETA
Vishay / Dale TNPW060318K2DETA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW Series, Thin Film, 18.2kOhm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~125°C