TNPW060318K2BEEN
Mfr.Part #
TNPW060318K2BEEN
Description
RES 18.2K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Supplier Device Package :
Voltage - Rated :
75V
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
Length :
1.6002mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Max Power Dissipation :
100mW
Resistance :
18.2kOhms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Tolerance :
±0.1%
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Height :
558.8μm
Case Code (Imperial) :
Width :
838.2μm
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
100mW
Datasheets
TNPW060318K2BEEN
Vishay / Dale TNPW060318K2BEEN
TNPW e3 Series, Thin Film, 18.2kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C