TNPW060318K0BEEA
Mfr.Part #
TNPW060318K0BEEA
Description
RES 18K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Contact Plating :
Tin
Series :
TNPW e3
Factory Lead Time :
13 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Max Operating Temperature :
125°C
Power Rating :
63mW
Number of Pins :
2
Width :
800μm
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
100mW
Depth :
850μm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Mount :
Surface Mount
Weight :
2.012816mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1.6mm
REACH SVHC :
Unknown
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
75V
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.1%
Height :
450μm
Military Standard :
Not
Resistance :
18kOhms
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Datasheets
TNPW060318K0BEEA
Vishay / Dale TNPW060318K0BEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 18kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C