TNPW0603187RBETA
Mfr.Part #
TNPW0603187RBETA
Description
RES 187 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Tolerance :
±0.1%
Power Rating :
100mW
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Feature :
Military
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1.6002mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Series :
TNPW
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Height :
558.8μm
Radiation Hardening :
No
Width :
838.2μm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Max Power Dissipation :
100mW
Resistance :
187Ohms
Datasheets
TNPW0603187RBETA
Vishay / Dale TNPW0603187RBETA
TNPW Series, Thin Film, 187Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~125°C