TNPW0603187KFHEA
Mfr.Part #
TNPW0603187KFHEA
Description
RES 187K OHM 1% 1/10W 0603
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
Military Standard :
Not
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Ratings :
AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Additional Feature :
ANTI-SULFUR, LASER TRIMMABLE, PRECISION, RATED AC VOLTAGE: 75V
Depth :
850μm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Construction :
Chip
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
187kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Power Rating :
100mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
TNPW e3
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Working Voltage :
75V
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Datasheets
TNPW0603187KFHEA
Vishay / Dale TNPW0603187KFHEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW e3 Series, Thin Film, 187kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C