TNPW0603182RDEEA
Mfr.Part #
TNPW0603182RDEEA
Description
RES 182 OHM 0.5% 1/10W 0603
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Radiation Hardening :
No
Working Voltage :
75V
Power Rating :
100mW
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Contact Plating :
Tin
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Resistance :
182Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Series :
TNPW e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Additional Feature :
LASER TRIMMABLE; PRECISION; RATED AC VOLTAGE: 75V
Mounting Feature :
Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
Datasheets
TNPW0603182RDEEA
Vishay / Dale TNPW0603182RDEEA
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, TNPW e3 Series, Thin Film, 182Ohm, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C