TNPW0603182KBEEA
Mfr.Part #
TNPW0603182KBEEA
Description
RES 182K OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thin Film
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
75V
Tolerance :
±0.1%
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Supplier Device Package :
Voltage - Rated DC :
50V
Max Operating Temperature :
125°C
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Width :
850μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
182kOhms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
1.6002mm
Published :
Height :
558.8μm
Case Code (Imperial) :
Contact Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Power Dissipation :
100mW
Number of Pins :
2
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Series :
TNPW e3
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Power Rating :
63mW
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Datasheets
TNPW0603182KBEEA
Vishay / Dale TNPW0603182KBEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 182kOhms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C