TNPW0603180RDEEA
Mfr.Part #
TNPW0603180RDEEA
Description
RES 180 OHM 0.5% 1/10W 0603
Power Rating :
100mW
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.061Lx0.033W 1.55mmx0.85mm
0603 (1608 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.5%
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Resistance :
180Ohms
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
TNPW e3
Contact Plating :
Tin
Datasheets
TNPW0603180RDEEA
Vishay / Dale TNPW0603180RDEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 180Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.5%, -55°C~155°C