TNPW060317R8BEEA
Mfr.Part #
TNPW060317R8BEEA
Description
RES 17.8 OHM 0.1% 1/10W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Length :
1.6002mm
Height Seated (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.063Lx0.033W 1.60mmx0.85mm
Contact Plating :
Tin
ROHS3 Compliant
Published :
Voltage - Rated DC :
50V
Power Rating :
63mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Width :
838.2μm
Series :
TNPW e3
Height :
558.8μm
Resistance :
17.8Ohms
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
100mW
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Supplier Device Package :
Datasheets
TNPW060317R8BEEA
Vishay / Dale TNPW060317R8BEEA
TNPW e3 Series, Thin Film, 17.8Ohms, 0.1W 1/10W, ±0.1%, -55°C~155°C